Soutěž „Školní jídelna chutně a zdravě“: tři finalisté a stříbro
Poprvé a hned stříbro! – tak by se dal shrnout výsledek účasti našich kuchařů v prestižní soutěži ve vaření nazvané „Školní jídelna chutně a zdravě“. Do finále soutěže, které se konalo 25. října, se probojovali všichni tři naši nominovaní zástupci, z nichž nejvíc u poroty zabodoval kuchař ZŠ Gutova Jiří Pšenčík.
Menu složené z dýňového krému s červenou čočkou, pljeskavice s balkánským sýrem, dipem z pečených paprik a polentovými hranolkami a dezertu v podobě čokoládové quinoi se šlehaným tvarohem a višněmi, ho právem vyneslo na druhé místo.
Letošní třetí ročník soutěže připravila Asociace zřizovatelů školních jídelen, z. s ve spolupráci s pražským magistrátem. Finálového kola soutěže, které se uskutečnilo na Středním odborném učilišti gastronomie a podnikání v Praze, se zúčastnilo 14 školních jídelen zastoupených vždy jedním kuchařem, či kuchařkou, kteří postoupili z úvodního korespondenčního kola soutěže. Úkolem soutěžících bylo navrhnout a připravit tříchodové menu z moderních a nutričně vyvážených surovin, přičemž letošním tématem bylo polední bezlepkové menu s využitím zvěřiny, nebo hovězího masa.
„Soutěže jsme se letos zúčastnili poprvé a na stříbrnou medaili, kterou vybojoval pan Pšenčík, jsem velmi hrdý. Považuji ji za důkaz toho, že školní obědy mohou být chutné a zdravé, což přesně je naším cílem a každodenní snahou,“ řekl ředitel organizace Školní jídelna Praha 10 Jaroslav Vrtiška.
Diplom už zdobí jídelnu Základní školy Gutova. Zdejší kuchař Jiří Pšenčík působí ve školním stravování bezmála 15 let. „Na této práci mě těší, že se z mysli lidí pomalu vytrácí představa, že ve školní jídelně se vaří jen UHO, tedy takzvaná univerzální hnědá omáčka, a tvrdé maso, které se nedá ani ukrojit. Oproti tomu mě trápí, že děti si připraveného jídla, a tím i těžké práce kuchařek a kuchařů, neumějí vážit. Ze všeho nejvíc mě ale trápí to, že děti často jídlo ani neochutnají a jdou ho vrátit a doma pak říkají, že k obědu byl zase nějaký blaf, který se nedal jíst,“ podotkl Jiří Pšenčík.
Těchto případů v našich školních jídelnách ovšem díky úsilí a umu všech zapojených ubývá. „Snažíme se dětmi obecně neoblíbené, přitom však hodnotné potraviny, jako jsou ryby a luštěniny, připravovat netradičními způsoby a dávat jim atraktivní formu,“ podotkl ředitel Jaroslav Vrtiška. K výběru soutěžního menu Jiří Pšenčík dodává: „Z předešlého zaměstnání, kdy jsem jezdil po jídelnách celé České republiky, jsem vypozoroval, že děti mají rády jídla, která si dávají s rodiči v restauracích na dovolené. Polévka a hlavní jídlo se tak přímo nabízely, protože splňovaly zadané téma, sezónnost potravin i atraktivitu. Recepty jsem však upravil tak, aby pokrmy dětem chutnaly a přitom splňovaly vyhlášku o školním stravování.“
Organizace Školní jídelna Praha 10 zaznamenala úspěch také v soutěži nazvané „Nejlepší kuchař roku 2019 ve společném stravování“. I zde se Jiří Pšenčík v srpnu probojoval do finále, a to v kategorii „Nejchutnější pokrm v základních školách“. Finalistu měla naše organizace i v kategorii „Nejlepší pokrm pro seniory 70+“.
Informace najdete rovněž na webových a facebookových stránkách Prahy 10.
Chcete si „stříbrné menu“ připravit doma? Tady jsou recepty!
Na přípravu celého menu měli soutěžící ve finále 120 minut, ovšem doma by vám mohla stačit hodina a půl. Celé menu vyjde na 44 korun na osobu. Při nákupu potřebných surovin byste určitě neměli vynechat ty, které jsou potřeba na přípravu dezertu. Jeho autorem je totiž osobně Jiří Pšenčík a základní surovinou je quinoa, neboli merlík chilský, což je u nás bohužel stále téměř neznámá plodina, pocházející z pohoří And v Bolívii a Peru.
Inkové tuto rostlinu před pěti tisíci lety pro její schopnost posilovat nemocné, malé děti i válečníky uctívali jako „matku zrn“, dnes je považována za superpotravinu. Díky vyváženému podílu aminokyselin a vysokému obsahu bílkovin, vitaminů a minerálů je tato tzv. pseudoobilovina velmi výživná, současně se však snadno připravuje a tráví. NASA ji proto zařadila do výzkumného programu jako potravinu vhodnou na dlouhé vesmírné lety. O jejích kvalitách se teď můžete přesvědčit i vy!
Pljeskavica s balkánským sýrem, polentové krokety, dip z pečených paprik
(4 porce)
400 g mletého hovězího masa, 2 vejce, 10 g ajvaru, 20 g cibule, 20 g balkánského sýra, sůl, olej na vymazání plechu. Polenta 200 g.
Mleté hovězí maso osolíme, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, ajvar a promícháme. Do smíchané směsi opatrně vmícháme nadrobno nakrájený balkánský sýr. Ze směsi tvarujeme tenké placičky, které vkládáme na vymazaný plech a pečeme v troubě na 180° C 10 – 15 minut.
Do vroucí osolené vody vsypeme polentu a mícháme metlou do husté kaše. Kaši dáme na nízký plech a uhladíme ve zhruba 1 cm silnou placku. Necháme zcela vychladnout. Ztuhlou polentu nakrájíme na špalíčky podobné hranolkům, vyskládáme je na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme zhruba 30 minut na 180 stupňů, dokud nejsou hranolky křupavé. Dle chuti osolíme.
Dýňový krém s červenou čočkou
Máslo 40 g, dýňová dužina 200 g, červená čočka 40 g, smetana 15 ml, petrželová nať 5 g, pepř, sůl.
Dýni oloupeme a vyčistíme od semínek, vydlabanou dýni nakrájíme na kostky a dáme vařit do vody. Asi po 10 minutách varu přidáme červenou čočku a vaříme téměř do rozvaření. Pak vše rozmixujeme, zjemníme smetanou a dochutíme dle chuti pepřem a solí. Zdobíme lžící zakysané smetany a posypeme sekanou petrželí.
Čokoládová quinoa ozdobená šlehaný tvarohem a višněmi
(10 porcí, 1 porce 100 g)
Quinoa černá 5 g, quinoa bílá 30 g, kokos strouhaný 30 g, čokoláda hořká 120 g, máslo 50 g, med 40 g, tvaroh měkký 80 g, dezertní višně (nebo višňová marmeláda) 40 g.
Propláchnutou quinou vsypeme do vroucí mírně oslazené vody.
Vaříme pozvolna 15 až 20 minut. Takto upravenou quinou scedíme a necháme vychladit. Přidáme strouhaný kokos, kakao a rozpuštěnou čokoládu s rozpuštěným máslem.
Přisladíme medem. Veškeré ingredience zamícháme a necháme asi jednu hodinu odpočinout. Takto připravený dezert ozdobíme šlehaným tvarohem a višněmi.
Zanechte komentář